I Festiwal Capoeira Independencia

Słuchacze PPSNTdD w Łodzi mieli przyjemność wzięcia udziału w I Festiwalu Capoeira Independencia, który odbył się w naszej szkole, w miniony weekend. Festiwal obejmował zarówno warsztaty sztuki walki Capoeira, warsztaty muzyczne jak i różne elementy kultury afro-brazylijskiej np.: tańce afrykańskie Maculele, Danca do coco, Samba de roda.

Treningi prowadzone były pod okiem doświadczonych gości z Brazylii i Portugalii: Contramestre Aldo z grupy Beribazu oraz Professor Gaucho z grupy Na Cadencia Do Berimbau.

Jak twierdzą uczestnicy spotkania: "Capoeira jest dla mężczyzn, kobiet i dzieci; jedynymi, którzy nie powinni się jej uczyć są ci, którzy nie chcą". (Mestre Pastinha)

Capoeira - jest to wywodząca się z tradycji afrykańskiej i brazylijskiej sztuka walki, której formy są rytmiczne, akrobatyczne i skupiają się na kopnięciach. Spośród innych sztuk walki wyróżnia się dynamizmem i taneczną płynnością.
Podstawowym instrumentem używanym w rodzie (wym. hoda -zamknięty krąg ) jest berimbau, którego rytm nadaje zarazem tempo gry prowadzonej przez graczy.
Kolejnym ważnym instrumentem jest atabaque - duży bęben stawiany na stojaku, wykonany z wydrążonego pnia i napiętej na niego skóry.
Pandeiro budową zbliżony jest do tamburynu.

Serdecznie zapraszamy na treningi capoeiry !!!!!  

 

Z pewnością przyjemnym urozmaiceniem treningów będzie nauka tańców: samby brazylijskiej oraz maculelê (brazylijski taniec wywodzący się z tradycji i kultury niewolników).

 

Kontakt:

Kamil Zięba ( Galego) +48 663 160 695, +48 516 349 555            

                                   RM