Spektakl "Skamieniały Las- Operacja Łódzka 1914"

DSCF3732_-_small

W piątkowy wieczór 9 listopada 2012 roku w kościele garnizonowym w Łodzi miało miejsce niezwykłe widowisko muzyczne.

Twórcy spektaklu „Skamieniały Las – Operacja Łódzka 1914” przenieśli nas z czasów współczesnych do początków XX wieku, kiedy to na obszarze obecnego województwa łódzkiego odbyła się jedna z największych operacji manewrowych I Wojny Światowej.

Główną ideą przyświecającą autorom spektaklu było podkreślenie bratobójczego charakteru walk, jakie miały wówczas miejsce. Ujmująca poezja, muzyka oraz sceneria pobudzały ludzką wyobraźnię i sprawiły, że widz stał się niemalże świadkiem ówczesnych, tragicznych wydarzeń.

Wzruszające fragmenty wspomnień i listów polskiego nauczyciela wcielonego do carskiej armii i zmuszonego do walki z innymi Polakami, pozostawiły oglądającego w głębokiej zadumie.

Cały spektakl zrealizowany został w formie opowieści, na którą składała się seria filmów krótkometrażowych wprowadzających widza w realia walki i śmierci za niepodległą Polskę. Nastrojowa oprawa muzyczna zespołu Krawczyk Grand Band, podczas której przed sceną odbywały się działania Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historycznych „Żelazny Orzeł” oraz wystawa muzealna Stowarzyszenia „Mroga” stworzyły niezapomnianą spójną i wzruszającą kompozycję.

DSCF3732

 

DSCF3746

 

DSCF3777

 

DSCF3779

 

DSCF3790

 

DSCF3810

 

DSCF3821

 

DSCF3824