Asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej

AUD.01. Przygotowanie i organizacja produkcji audiowizualnej

Plan nauczania

Marzy Ci się praca na planie po drugiej stronie kamery? Mamy dla Ciebie świetną propozycję. Nasz Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi ma w swojej ofercie edukacyjnej kierunek wprost dla Ciebie. Asystent Kierownika Produkcji Filmowej i Telewizyjnej to jeden z zawodów branży audiowizualnej, którego nauka trwa cztery semestry, w czasie których od podszewki poznasz zarówno teoretyczną, jak i praktyczną stronę sztuki filmowej.

Czym zajmuje się asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej?

Asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej zajmuje się pracami związanymi z organizacją produkcji filmowej oraz telewizyjnej. Jest to zawód, który wymaga dobrej znajomości mediów, ich historii, funkcjonowania oraz organizacji. Ponadto równie ważna jest umiejętność planowania i przetwarzania informacji. Kluczowa jest również podstawowa wiedza z zakresu ekonomii i reklamy. Absolwenci mogą założyć własną firmę lub pracować w zespołach i wytwórniach filmowych, ośrodkach telewizyjnych czy studiach produkcyjnych.

Jak odbywa się nauka na kierunku?

Słuchacze w trakcie 4 semestrów mają okazję zdobyć szeroką wiedzę oraz praktyczne umiejętności z zakresu kierunku. Dzięki temu po pomyślnym ukończeniu szkoły pracownik techniczny jest przygotowany do współpracy z różnego rodzaju specjalistami, zarówno w studiach nagrań i realizacji audiowizualnych, stacjach telewizyjnych, radiowych, czy studiach graficznych. Ponadto zwracamy szczególną uwagę na podstawy etyki zasad funkcjonowania wolnego rynku mediów. Chcemy, by słuchacze dobrze poznali ten aspekt pracy z uwzględnieniem prawa obowiązującego w Unii Europejskiej. Zajęcia odbywają się średnio co dwa tygodnie w weekendy (sobota-niedziela).

Czas trwania nauki – 4 semestry.
Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota-niedziela), średnio co dwa tygodnie.

Zadania zawodowe asystenta kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej obejmują:

• przygotowanie produkcji audiowizualnej,
  • realizację produkcji i postprodukcji audiowizualnej.

Asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej może być zatrudniony w:

• w telewizji,
  • w firmach producenckich,
  • w teatrze,
  • w agencjach artystycznych i reklamowych,
  • przy organizacji imprez i festiwali.

Dla kogo to idealny zawód?

To doskonały wybór dla każdego, kogo interesuje techniczna i organizacyjna strona współczesnej produkcji filmowej, a także fotograficznej i telewizyjnej. Na tym kierunku dowiesz jak powinna przebiegać właściwa realizacja techniczna przekazu telewizyjnego i filmowego, poznasz zasady organizacji pracy w studiu telewizyjnym lub na planie filmowym, nauczysz się opracowywać kosztorys produkcji oraz dokumentację. Przygotowujemy do współpracy w studiu nagrań i realizacji audiowizualnych, stacjach radiowych i telewizyjnych oraz studiach graficznych. Słuchacze zapoznają się z funkcjonowaniem mediów, planowaniem i przetwarzaniem informacji, a także podstawami reklamy.

Absolwent tego kierunku kształcenia potrafi zaplanować i opracować harmonogram działań oraz sporządzić dokumentację organizacyjno-finansową produkcji filmowej i telewizyjnej. Jako osoba wspomagająca kierownika produkcji nabywa umiejętności w zakresie planowania i realizacji produkcji audiowizualnej w zależności od potrzeb rynku. Asystent kierownika produkcji filmowej i telewizyjnej jest zawodem pomocniczym w produkcji audiowizualnej. W związku z tym od osoby tej wymagana jest umiejętność współpracy oraz dobrej komunikacji z innymi członkami grupy. Zawód ten cechuje się także dużą sprawnością organizacyjną oraz cierpliwością i otwartością na zmiany.

Do realizacji zadań zawodowych nabywają umiejętność wykorzystania nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem sprzętu komputerowego i oprogramowania do planowania i rozliczania produkcji filmowej i telewizyjnej oraz dostępnego na rynku sprzętu i oprogramowania do produkcji medialnych.