Zespół Szkół i Placówek Oświatowych Nowoczesnych Technologii Województwa Łódzkiego w Łodzi współpracuje z firmą Häring Polska od 2009 roku. Współpracę rozpoczęliśmy od innowacji pedagogicznej „Nowa jakość szkolnictwa zawodowego osiągana poprzez kształcenie w systemie dualnym”. Była ona próbą wzbogacenia oferty edukacyjnej skierowanej do absolwentów szkół średnich, poprzez zastosowanie nowych rozwiązań organizacyjnych i niespotykanego dotąd w Polsce dualnego systemu kształcenia na poziomie średniej szkoły zawodowej. Polega ona na równoczesnym kształceniu w szkole (2 dni w tygodniu) i praktycznej nauce w zakładzie (3 dni w tygodniu).
Firma Häring to przedsiębiorstwo z siedzibą główną w Bubsheim (Niemcy) utworzone w 1962 roku. Jako producent detali precyzyjnych i podzespołów dla przemysłu motoryzacyjnego, oferuje nowoczesne rozwiązania w komponentach do jednostek napędowych, systemów wtryskowych, przekładni, systemów ABS, czujników foteli oraz mobliności elektrycznej. Koncern Häring zatrudnia ponad 4000 pracowników w pięciu lokalizacjach na całym świecie: Niemczech, Polsce, Chinach, Tunezji i USA.
Odział Häring Polska S.A. stale rozwija się i tworzy nowe miejsca pracy dla wykwalifikowanych mechaników.
W Filii w Piotrkowie Trybunalskim możemy kształcić w zawodach: operator obrabiarek skrawających, ślusarz, technik mechanik, sprzedawca, technik handlowiec, mechatronik, technik mechatronik.
W roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęliśmy realizację kwalifikacyjnego kursu zawodowego w zakresie kwalifikacji MEC.05. Użytkowanie obrabiarek skrawających.
Plan kwalifikacyjnego kursu zawodowego
Plan kwalifikacyjnego kursu zawodowego
Plan kwalifikacyjnego kursu zawodowego
Do zadań operatora obrabiarek skrawających należy między innymi obsługa maszyn skrawających: tokarki czy frezarki, zarówno konwencjonalne jak i CNC. Do jego obowiązków należy również ustawianie i mocowanie narzędzi, zadbanie o jakość elementów, które są wykonywane, bieżąca kontrola pracy maszyny, ustawianie odpowiednich narzędzi w magazynie obrabiarki, serwisowanie obrabiarki konwencjonalnej i CNC oraz ich diagnostyka. Do zadań operatora może również należeć wprowadzanie korekty błędów czy programowanie maszyny.
Zadania zawodowe:
Operator obrabiarek skrawających może być zatrudniony we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych: wykorzystujących obróbkę skrawaniem, zajmujących się wytwarzaniem i eksploatacją maszyn i urządzeń mechanicznych, maszyn budowlanych, samochodów i ciągników, oraz zakładach: budowy i eksploatacji tabory kolejowego, budowy silników parowych, spalinowych i turbinowych, napędów hydraulicznych, wyposażenia samolotów i śmigłowców.
Do zadań ślusarza należy między innymi wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki ręcznej, wykonywania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi metodą obróbki maszynowej, wykonywania połączeń elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, naprawy i konserwacji elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
Zadania zawodowe:
Ślusarz może być zatrudniony we wszystkich przedsiębiorstwach produkcyjnych: