Technik elektryk

Kurs zawodowy technik elektryk

ELE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych

ELE.05. Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych

Kurs kwalifikacyjny technik elektryk

Technik elektryk to specjalista zatrudniony przy wytwarzaniu i przesyłaniu energii elektrycznej oraz wykonywaniu i eksploatacji instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną. Technik elektryk odpowiada również za instalację i uruchamianie maszyn oraz urządzeń elektrycznych, a także regulowanie parametrów związanych z ich pracą. Do jego obowiązków należy również wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji, napraw instalacji, maszyn oraz urządzeń elektrycznych oraz układów automatyki.

Technik elektryk może pracować w zakładach wytwarzających, przetwarzających
i przesyłających energię elektryczną, we wszystkich zakładach wykorzystujących energię elektryczną, zakładach produkujących maszyny i urządzenia elektroenergetyczne, zakładach naprawiających maszyny i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne oraz sprzęt elektryczny powszechnego użytku. Po uzyskaniu uprawnień może również wykonywać instalacje elektryczne w obiektach budowlanych.

Zajęcia odbywają się w weekendy (sobota, niedziela), średnio co dwa tygodnie.
Nie wymagamy ukończenia szkoły średniej.

Cele kształcenia w zawodzie:
Absolwent szkoły kształcącej w zawodzie technik elektryk powinien być przygotowany do wykonywania następujących zadań zawodowych:

• wykonywania i uruchamiania instalacji elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
  • montowania i uruchamiania maszyn i urządzeń elektrycznych na podstawie dokumentacji technicznej,
  • wykonywania konserwacji instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych,
  • eksploatowania instalacji elektrycznych,
  • eksploatowania maszyn i urządzeń elektrycznych.

Miejsce realizacji praktyk zawodowych: przedsiębiorstwa zajmujące się montażem, uruchomieniem i konserwacją instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz inne podmioty stanowiące potencjalne miejsce zatrudnienia absolwentów szkół prowadzących kształcenie zawodzie.

Liczba tygodni przeznaczonych na realizację praktyk zawodowych: 8 tygodni (280 godzin).

Aktualnie jest to konkretny zawód o wysokiej pozycji na rynku. Pozytywnie zakończony zaoczny kurs kwalifikacyjny technik elektryk umożliwia podjęcie pracy w zawodzie.  Zawód składa się z dwóch kwalifikacji : Montaż, uruchamianie i konserwacja instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz Eksploatacja maszyn, urządzeń i instalacji elektrycznych. Absolwenci szkoły kształcącej mogą być zatrudnieni jako między innymi:

• Specjalista do spraw kontroli technicznej w zakładach produkcyjnych, specjalista do spraw dystrybucji i serwisu urządzeń elektrycznych oraz specjalista ds. pomiarów,
  • Asystent projektantów w biurach projektowych i konstrukcyjnych,
  • Konserwator urządzeń i sprzętu elektrycznego,
  • Kierownik zmiany i mistrz przy montażu, instalowaniu, konserwacji i obsługiwaniu przemysłowych urządzeń i sieci elektroenergetycznych,
  • Kierowników ds. gospodarki elektroenergetycznej.

Absolwenci naszego kursu Technik Elektryk prowadzonego zaocznie mogą również założyć własną działalność gospodarczo-usługową i prowadzić firmę w branży.

Aby uzyskać tytuł technika elektryka należy: