Technik realizacji nagłośnień

Technik realizacji nagłośnień, symbol cyfrowy 352124, branża audiowizualna (AUD)

Zawód technik realizacji nagłośnień jest konkretnie sprofilowany pod realizację dźwięku na estradzie. Zadania zawodowe obejmują przygotowanie i obsługę: systemów nagłośnieniowych, systemów mikrofonowych do nagłośnień uwzględniających różne systemy projekcji, systemów mikrofonowych do nagrań z uwzględnieniem różnych technik rejestracji oraz przygotowanie i obsługę: systemów rejestrująco-odtwarzających, systemów przetwarzających dźwięk. Obsługa odbywa się zarówno we współpracy z realizatorem nagłośnienia FOH, realizatorem nagłośnienia monitorowego, jak i w przypadku prostszych zadań, samodzielnie.

Technik realizacji nagłośnień zajmuje się również edycją, montażem, przetwarzaniem i synchronizacją dźwięku, aż po finalizację projektu dźwiękowego. W zadaniach uwzględnienia również wiedzę z zakresu percepcji dźwięku, elektroakustyki, solfeżu barwy dźwięku oraz instrumentoznawstwa.

Technik realizacji nagłośnień posiada kompleksowy zbiór wiedzy i umiejętności z zakresu dwóch kwalifikacji:

• AUD.06. Obsługa sceny (5 poziom PRK dla kwalifikacji cząstkowej wyodrębnionej w zawodzie)
  • AUD.07. Realizacja nagłośnień (4 poziom PRK dla kwalifikacji cząstkowej wyodrębnionej w zawodzie).

W ramach obu kwalifikacji zawodu technik realizacji nagłośnień kandydat nauczy się kompleksowej obsługi systemów oświetleniowych i nagłośnieniowych. Ponadto opanuje szereg praktycznych umiejętności, takich jak: odpowiednie dobieranie urządzeń systemu scenicznego, skonfigurowanie złożonego systemu nagłośnieniowego widowni i sceny, dokonanie obliczeń mocy systemu nagłośnieniowego, ustawianie parametrów technicznych przetworników elektroakustycznych. Kandydat nauczy się przeprowadzania pomiarów odpowiedzi akustycznej systemu nagłośnieniowego, dopasowania fazowego zespołów kolumn głośnikowych, dokonywania korekty barw systemów głośnikowych. Posiądzie obszerną wiedzę z zakresu dobierania, rozmieszczania i podłączania mikrofonów. Opanuje ustawianie i kontrolowanie sygnałów wejściowych oraz wyjściowych w torach miksera. Będzie prawidłowo dobierać elementy systemu elektroakustycznego, przy pomocy obliczeń w oparciu o prawa elektrotechniki oraz dokona konwersji sygnału analogowo-cyfrowego i cyfrowo-analogowego za pomącą urządzeń i odpowiedniego oprogramowania. Dodatkowo będzie biegle i świadomie posługiwać się specjalistyczną terminologią zawodową, wykorzystując dokumentację dotyczącą urządzeń i procesów stosowanych w szeroko rozumianej realizacji dźwięku. Dobierze także właściwe oprogramowanie wspomagające nagłośnienie oraz oświetlenie sceny.
Kompleksowa wiedza technika realizacji nagłośnień nie zawęża się jedynie do aspektów technicznych. Kandydat posiądzie wiedzę z zakresu teorii muzyki i gatunków muzycznych w procesie realizacji zadań zawodowych. Będzie wspomagał się wiedzą z zakresu właściwości słuchu ludzkiego i cech akustycznych źródeł dźwięku. Gruntownie pozna zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, zasady kultury i etyki zawodowej oraz w razie potrzeby udzieli pierwszej pomocy.

Istnieje wysokie zapotrzebowanie polskiego rynku pracy w zakresie osób wykwalifikowanych w dziedzinie realizacji nagłośnień. Wraz z rozwojem i upowszechnieniem się specjalistycznej technologii rośnie liczba dużych i małych przedsiębiorstw zajmujących się nagłaśnianiem kameralnych oraz masowych wydarzeń. Do tej pory nie było jednak możliwości, aby zainteresowane osoby mogły opanować odpowiedni zakres wiedzy w szkole na prawach publicznych po szkole średniej. Nie było możliwe również uzyskanie uprawnień zawodowych ściśle w kierunku obsługi sceny (AUD.06) oraz realizacji nagłośnień (AUD.07). Dotychczasowe zawody takie jak „asystent operatora dźwięku”, „technik realizacji dźwięku” czy „technik realizacji nagrań i nagłośnień” były zbyt obszernymi kategoriami. Były syntezami technik studyjnych, scenicznych, realizacji nagrań, nagłośnień oraz postprodukcji dźwięku.

1. korzystania z profesjonalnie wyposażonych w sprzęt oraz materiały dydaktyczne pracowni zawodowych – nauka jest bezpłatna w całym cyklu kształcenia,
  2. czerpania wiedzy od wykwalifikowanej kadry pedagogicznej posiadającej praktyczne doświadczenie zawodowe,
  3. zdobyć praktyczne umiejętności w zawodzie,
  4. podejść do egzaminów zawodowych zorganizowanych na terenie naszej placówki – są to egzaminy bezpłatne